Mistrzostwa Polski Mażoretek w Bytomiu

Mistrzostwa Polski Mażoretek w Bytomiu

2,5 tysiąca zawodniczek z prawie 70 drużyn mażoretkowych z całego kraju zaprezentuje się w Bytomiu podczas Mistrzostw Polski Mażoretek, które odbędą się od 23 do 26 maja na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów.  

Sport mażoretkowy jest dyscypliną, która staje się coraz popularniejsza, a widowiskowość, jaką się cechuje, gromadzi rzesze fanów. Do zawodów przygotowują się także bytomskie zawodniczki trenujące w UKS Charms.

– Nasz zespół zaprezentuje 23 choreografie, które dostały awans po Mistrzostwach Okręgu w Raciborzu. Na macie wystąpi aż 57 zawodniczek –  mówi Patrycja Wojtaszak, instruktorka tańca mażoretkowego I i II stopnia, trenerka UKS Charms.

–  Przez cztery dni będzie można podziwiać najlepsze prezentacje w każdej kategorii wiekowej. Do Bytomia przyjadą więc zespoły m. in. z Łodzi, Leszna, Płońska, Ostrołęki czy Sulejowa i zaprezentują różnorodne dyscypliny mażoretkowe, na które złożą się: baton sport, baton classic, baton basic, baton defilada, 2 x baton, baton acrobatic, pompon sport, pompon classic, pompon basic, pompon defilada, flaga, mix, buława i show – mówi Marta Jabłońska, prezeska  Związku Sportowego Mażoretek.

Zawodniczki rywalizować będą zarówno o tytuły Mistrzów Polski jak też o możliwość reprezentowania naszego kraju w trakcie Międzynarodowych Mistrzostw – Majorette World Federation oraz International Federation Majorettes Sport.

Miejsce, gdzie najlepsze mażoretki będą rywalizować o trofea, wybrane zostało nieprzypadkowo. – Chcemy pokazać, że bytomskie lodowisko ze swoją nowoczesną infrastrukturą i wspaniałą atmosferą, jak towarzyszy organizowanym tam imprezom, może być  obiektem wielosezonowym i areną dla wielu innych ciekawych widowisk – mówi Grzegorz Pawlus, zastępca dyrektora ds. sportu i marketingu.

Mistrzostwa organizowane są przez działający od 2021 r. Związek Sportowy Mażoretek choć sam ruch istnieje w Polsce od ponad 25 lat. Mistrzostwa Polski Mażoretek organizowane będą dla dzieci i młodzieży, które otrzymały awans po czterech Mistrzostwach Okręgu zorganizowanych już w Stalowej Woli, Kościanie, Sulejowie i Raciborzu. W wydarzeniach wzięło udział łącznie 2700 zawodników z całej Polski.

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi oraz Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza.